Nu, extrema dreaptă nu va guverna Franța în următorii trei ani, dar, dincolo de aceasta, veștile bune sunt puține.
O Franță ieșită dintr-o campanie electorală epuizantă se pregătește de Jocuri, sperând să refacă moralul națiunii și să-și consolideze prestigiul global. O ediție olimpică marcată de dosare geopolitice fierbinți, de la Rusia la Orientul Mijlociu și Coreea de Nord.
Nu are proiectile, nu distruge orașe, dar reușește altceva: intră în mințile oamenilor. De un deceniu, Rusia poartă acest război împotriva noastră și de-abia acum înțelegem cu adevărat.
Europa s-a zguduit serios la alegerile din 9 iunie, fără însă a se dărâma. Există câștigători și perdanți, iar jocul politic se resetează.
Nu știu ce ar putea face sistemul Patriot pe care România ar urma să-l livreze Ucrainei. Nu știu dacă și în ce măsură va face diferența pe front. Asta e treaba militarilor. Dar, ca un cetățean al României, știu anumite lucruri. Mai întâi de toate, știu ce vreau.