DE Daniel Toșa | Actualizat: 01.07.2024 - 08:28
Spania, în sferturi la EURO 2024 după ce a demolat Georgia cu 4-1. Va întâlni cel mai greu adversar - Foto: Profimedia images

Spania, în sferturi la EURO 2024 după ce a demolat Georgia cu 4-1.Selecționata Spaniei s-a calificat meritat în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal - EURO 2024, după ce a învins formația Georgiei cu scorul de 4-1 (1-1), duminică seara.

Curajoasa echipă a Georgiei a rezistat doar o repriză în fața principalei favorite la titlu.

Spania s-a desprins după pauză, câștigând clar prin golurile marcate de Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75) și Dani Olmo (83). Georgia a deschis scorul printr-un autogol al lui Robin Le Normand (18).

Meciul a fost dominat de Spania, care a avut o posesie de 73%, ajungând chiar la 85% în prima parte a meciului.

Portarul Valenciei, Mamardașvili, a salvat echipa Georgiei în repetate rânduri, dar nu a putut opri avalanșa spaniolă.

În minutul 18, la primul contraatac al Georgiei, Le Normand, presat de Kvarațhelia, a trimis mingea în propria poartă.

Spania și-a intensificat presiunea, iar Rodri a egalat în minutul 39, marcând primul său gol oficial pentru națională din noiembrie 2020.

După pauză, Fabian Ruiz a marcat cu capul (51), iar tânărul Lamine Yamal, care a devenit cel mai tânăr jucător din faza eliminatorie a EURO la 16 ani și 353 de zile, a fost aproape de a înscrie în mai multe rânduri.

Nico Williams a marcat în minutul 75, devenind al doilea cel mai tânăr marcator al Spaniei la EURO în faza eliminatorie, după Ferran Torres.

Dani Olmo a închis tabela în minutul 83 cu un șut din marginea careului.

Spania va întâlni în sferturile de finală echipa gazdă, Germania, într-un meci ce promite a fi o veritabilă finală a competiției.