CFR Cluj a pierdut, acasă, cu olandezii de la AZ Alkmaar, în Conference League

DE Edi Neagu | 22.10.2021 - 08:23
Clujenii au pierdut la limită, cu 1-0. FOTO: Facebook

CFR Cluj are un singur punct după trei meciuri în grupa D a Conference League.

CFR Cluj a fost învinsă de formaţia olandeză AZ Alkmaar, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa D a competiţiei de fotbal Europa Conference League.

Campioana României rămâne fără victorie în grupă după trei etape, unicul gol al partidei fiind reuşit de Jesper Karlsson (18).

CFR a făcut o primă repriză modestă, în care oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii de gol şi au reuşit să şi înscrie.

Karlsson (8) a avut prima oportunitate a partidei, şutând de pe stânga, dar balonul a fost prins de Bălgrădean. Clasie (15) a luat la ţintă bara cu un voleu de la 18 metri. Bălgrădean s-a remarcat în min. 17, la şutul lui Pavlidis, care a fost angajat în careu de Midtsjoe. Un minut mai târziu, Karlsson (18) a reluat simplu cu capul de lângă Manea la centrarea lui Sugawara. Batavii au mai avut o situaţie în min. 24, dar Bălgrădean a respins şutul lui Midtsjoe de la 22 de metri.

Singura fază periculoasă la poarta oaspeţilor l-a avut în prima plan pe croatul Debeljuh (23), dar şutul său din întoarcere a fost reţinut de portarul Vindahl-Jensen.

CFR a jucat mai bine după pauză şi a reuşit să creeze pericol la poarta echipei AZ.

În min. 50, Deac a centrat iar Omrani a reluat cu capul, însă fără probleme pentru portar. Acelaşi Omrani a şutat de la 22 de metri, dar mingea a fost prinsă de portar (53). Un minut mai târziu, Debeljuh (54) a reluat alături cu capul în urma unui centrări a lui Omrani. Bordeianu (63) a şutat violent din marginea careului, dar mult peste poartă. Cea mai bună ocazie a echipei antrenate de Dan Petrescu a venit în min. 86, când Petrila a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar mingea a şters transversala.

În celălalt meci al grupei, FK Jablonec a încheiat la egalitate cu Randers FC, 2-2.

AZ este lider, cu 7 puncte, urmată de Jablonec, 4 puncte, Randers, 3 puncte, CFR Cluj, 1 punct.

În 4 noiembrie, CFR va juca în deplasare cu AZ Alkmaar, potrivit Agerpres.