VIDEO Mitriță a marcat cel mai rapid gol din istoria clubului New York City FC

DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 27.09.2020 - 10:54
Alexandru Mitriță Foto: Facebook Eu sunt 12

Mitriţă, care a jucat 86 de minute, a reuşit o dublă (1, 43), acestea fiind primele sale goluri în actualul sezon, în 9 partide disputate.

Fotbalistul român Alexandru Mitriţă a marcat cel mai rapid gol din istoria clubului New York City FC, sâmbătă, într-un meci din liga profesionistă nord-americană (MLS), câştigat de newyorkezi cu 4-0 în faţa formaţiei FC Cincinnati.

Mitriţă a deschis scorul după doar 30 de secunde, acesta fiind şi cel mai rapid gol din ligă în ultimul an, de la cel reuşit de Allan Cruz, după 28 de secunde, pentru FC Cincinnati, în partida cu Montreal Impact, pe 14 septembrie 2019.

Cel mai rapid gol din istoria MLS a fost înscris de Mike Grella, pe 18 octombrie 2015, pentru New York Red Bulls (4-1 cu Philadelphia Union).

Mitriţă, care a jucat 86 de minute, a reuşit o dublă (1, 43), acestea fiind primele sale goluri în actualul sezon, în 9 partide disputate. Pentru gazde au mai marcat Anton Tinnerholm (25) şi Jesus Medina (88).