EURO 2024. Spania, noua regină a Europei. A învins dramatic Anglia cu 2-1

DE Daniel Toșa | Actualizat: 15.07.2024 - 08:06
EURO 2024. Spania, noua regină a Europei. A învins dramatic Anglia cu 2-1 - Foto: Profimedia images

EURO 2024. Spania, noua regină a Europei. Selecționata Spaniei a cucerit duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, titlul de campioană europeană la fotbal - EURO 2024, după ce a învins echipa națională a Angliei cu scorul de 2-1

Spania a devenit prima echipă din istorie cu patru titluri europene, adăugând această victorie la cele din 1964, 2008 și 2012.

Într-un meci intens, Nico Williams a deschis scorul pentru Spania în minutul 47, iar Mikel Oyarzabal a adus victoria în minutul 87.

Golul de onoare al Angliei a fost marcat de Cole Palmer în minutul 73.

Prima repriză a fost una echilibrată, fără mari ocazii de gol, Spania dominând posesia mingii, dar fără să concretizeze.

Echipa antrenată de Luis de la Fuente a intrat în forță în a doua repriză, reușind să deschidă scorul rapid.

Anglia a egalat printr-un șut spectaculos al lui Palmer, însă Spania a continuat să atace, iar Oyarzabal a înscris golul decisiv cu câteva minute înainte de final.

În drumul spre finală, Spania a avut un parcurs impresionant, câștigând toate meciurile: 3-0 cu Croația, 1-0 cu Italia și Albania în grupă, 4-1 cu Georgia în optimi, 2-1 cu Germania în sferturi, 2-1 cu Franța în semifinale și 2-1 cu Anglia în finală.

Tânărul Lamine Yamal a făcut istorie, devenind cel mai tânăr jucător care a jucat și câștigat o finală EURO la doar 17 ani și o zi. Pentru Anglia, aceasta a fost a doua finală pierdută consecutiv, după cea din 2021 contra Italiei.

Antrenorul Gareth Southgate a intrat în istorie ca al treilea tehnician care atinge două finale de EURO, alături de germanii Helmut Schoen și Berti Vogts.