Cine a luat medalie de argint pentru România, la gimnastică artistică feminină

DE Florin Budescu | Actualizat: 04.05.2024 - 20:35
Cine a luat medalie de argint pentru România, la gimnastică artistică feminină - Foto: Profimedia Images

Cine a luat medalie de argint pentru România, la gimnastică artistică feminină. Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut medalia de argint.

Cine a luat medalie de argint pentru România, la gimnastică artistică feminină. Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut medalia de argint, în finala de la bârnă.

Lilia Cosman s-a clasat pe locul 4, la aceeaşi probă, la Campionatul European de la Rimini.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată pentru evoluţia sa cu 14.166, cu care a obţinut argintul, iar Lilia Cosman, cu 13.500, s-a clasat pe locul 4.

Pe podium au mai urcat Manila Esposito (aur, Italia, 14.400) şi Marine Boyer (bronz, Franţa, 14.033).

Citeşte şi: Cine sunt cei mai buni gimnaști români ai anului. TOP 10 fete și băieți, la artistică și aerobică

Tot sâmbătă, în finală la sărituri, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 4 (13.666), iar la sol va mai concura Sabrina Maneca Voinea (locul 1 în calificări).

Echipa României va lua startul în finala de duminică, după ce în calificări s-a clasat pe locul 4 (158.798 puncte), conform News.ro.

Citeşte şi: Dezvăluire șoc a Anei Bărbosu, stâlpul naționalei de gimnastică. Acum 3 luni a vrut să abandoneze

Tot duminică vor evolua şi junioarele Anamaria Mihăescu – finală sărituri (locul 8) şi bârnă (locul 8), respectiv Alexia Blănaru – bârnă (locul 7). În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 (142.063 puncte).